Na co zwracać uwagę przy zakupie nowego mieszkania?

plan mieszkania
Jak czytać plany mieszkań?
10 września 2019
Osiedle Botanika lokale usługowe
Lokale usługowe na Osiedlu Botanika. Dołącz do nas ze swoim biznesem!
19 września 2019
kupno mieszkania

Zakup nowego mieszkania to zwykle inwestycja na lata. Decydując się na nowe lokum, najczęściej mamy zamiar korzystać z niego przynajmniej przez kilka lat, tym bardziej, że zwykle wiąże się to z dość żmudnym załatwianiem formalności związanych z kredytem. Dlatego kupując nowe mieszkanie od dewelopera, powinniśmy upewnić się, że będzie ono w pełni odpowiadało naszym oczekiwaniom i potrzebom. Zobaczmy, na co warto zwrócić szczególną uwagę, rozpatrując poszczególne oferty.

Lokalizacja inwestycji

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z oceną, czy mieszkanie będzie dla nas odpowiednie, jest jego lokalizacja. Najbardziej atrakcyjne są inwestycje mieszkaniowe, które są położone w miejscach zapewniających dobrą komunikację oraz dostęp do różnego rodzaju infrastruktury – sklepów, przedszkoli, szkół, placówek medycznych, a także terenów dających możliwość wypoczynku i rekreacji. W zależności od naszych preferencji warto rozważyć zarówno dostępność różnego rodzaju środków transportu zbiorowego, jak i czas dojazdu własnym autem.

Dla wielu osób ważne są także cechy związane z najbliższym otoczeniem budynku. Także tu liczą się nasze przyzwyczajenia i oczekiwania. Część osób bardziej ceni inwestycje położone w spokojnej okolicy, z mieszaną zabudową bądź dostępem do lasów lub parków. Inni większą wagę przykładają do bliskości placówek kulturalnych, obiektów sportowych albo miejsc pozwalających na korzystanie z możliwości, jakie dają lokalizacje położone w centrum.

Cechy lokalu

Bardzo ważnymi obszarami, które warto uwzględniać przy szukaniu idealnego mieszkania, są cechy samego lokalu. Najistotniejsza jest naturalnie powierzchnia użytkowa i jej ukształtowanie: ilość pomieszczeń, ich rozłożenie oraz możliwości swobodnej aranżacji wnętrz. Warto jednak zwrócić uwagę także na to czy mieszkanie ma balkon lub taras, a także jak jest usytuowane względem stron świata. Ta ostatnia cecha decyduje o tym, jak będą oświetlone poszczególne pomieszczenia.

Standard i wyposażenie budynku

Kolejnymi kwestiami wartymi uwagi są szczegóły dotyczące standardu i wyposażenia samego budynku. Istotny jest sposób wykończenia przestrzeni wspólnych, użyte materiały oraz rozplanowanie ciągów komunikacyjnych. W przypadku lokali położonych wyżej liczy się obecność windy, a w mieszkaniach znajdujących się na parterze np. możliwość posiadania własnego ogródka.