Usytuowanie mieszkania względem stron świata. Dlaczego to ma znaczenie?

Zakup mieszkania
Zakup mieszkania. Metody finansowania
1 marca 2021
www_botanika_promocja_parking
Regulamin Promocji „PARKING NA LATO”
21 czerwca 2021
mieszkanie

Kupując nowe mieszkanie musimy zwrócić uwagę na całe spektrum istotnych aspektów. Liczy się oczywiście wielkość mieszkania, jego układ, cena, lokalizacja czy infrastruktura całego osiedla. Nie powinniśmy jednak pomijać także innej ważnej kwestii, jaką jest usytuowanie mieszkania względem stron świata.Nie zawsze o tym pamiętamy, a może się okazać, że dobre przemyślenie tego tematu pomoże nam uniknąć frustracji i niezadowolenia w późniejszych latach. Zatem dlaczego ten temat ma takie znaczenie? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego ta kwestia jest istotna?

Choć na etapie wyboru mieszkania możemy o tym nie pomyśleć, już w trakcie jego eksploatacji zaczniemy bardzo mocno zauważać wpływ usytuowania mieszkania względem stron świata na nasz komfort, a nawet… wysokość rachunków. Prawda jest bowiem taka, że odpowiednio usytuowane mieszkanie może obniżyć nasze rachunki za prąd czy ogrzewanie. Słońce to naturalne i najlepsze źródło światła, ale także podnosi temperaturę w naszych pomieszczeniach. Pozwala także na naturalną regulację wilgotności i zdrowego mikroklimatu. Dlatego pokoje, które będą otrzymywać poprzez okna dużo światła słonecznego, będą potrzebowały mniej intensywnego ogrzewania, rzadszego używania sztucznych źródeł światła, a na dodatek będą po prostu lepiej wyglądać i dawać nam więcej energii do działania. W niektórych sytuacjach jednak nadmiar słońca może być w mieszkaniu niepożądany – na przykład, jeśli chodzi o sypialnię. Jak więc widać, kwestia usytuowania mieszkania względem stron świata powinna być dla nas bardzo istotnym kryterium wyboru, ponieważ od tego w dużej mierze zależy nasz codzienny komfort użytkowania. Zobaczmy zatem, na jakie strony świata najlepiej ukierunkować konkretne pomieszczenia.

Południe

Okna wychodzące na południe będą nam dawać korzyści, o których wspomnieliśmy powyżej – naturalne ogrzewanie i światło dzienne. Dlatego warto mieć przynajmniej jedno pomieszczenie od strony południowej. Pamiętajmy jednak, że okno wychodzące na południe będzie nam dawać najwięcej światła w godzinach dopołudniowych. Dlatego w tej konfiguracji warto wybrać pomieszczenie, w którym najczęściej przebywamy przed południem czy wczesnym popołudniem. Najczęściej będzie to więc salon czy pokój dziecięcy. Najlepszym rozwiązaniem jest kierunek południowo-zachodni, gdyż taka konfiguracja zapewni nam światło słoneczne niemal przez cały dzień. W tak usytuowanych pomieszczeniach warto też zadbać o obecność roślin doniczkowych, które lubią słońce. Należy jednak pamiętać, że okna wychodzące na południe i południowy zachód w sezonie letnich upałów będą bardzo szybko się nagrzewać, dlatego w tych pomieszczeniach warto zadbać o dobre rolety czy żaluzje.

Północ

Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na północ będą dawać nam niewiele światła słonecznego, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Warto na takie pomieszczenia wybrać łazienkę, garderobę czy spiżarnię, czyli miejsca, w których może być chłodno i ciemno, ponieważ i tak nie spędzamy w nich zbyt wiele czasu. Z drugiej strony, takie usytuowanie pomieszczeń podczas upałów może zapewnić nam przyjemny chłód dający wytchnienie. W czasach powszechnej klimatyzacji warto jednak unikać urządzania salonu czy sypialni od strony północnej – brak słońca może być po prostu przybijający, nie mówiąc już o potrzebie bardzo częstego włączania sztucznego oświetlenia.

Wschód

Okna wychodzące na wschód to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie chcemy mieć pełnego słońca w domu przez cały dzień, ale mamy problemy z porannym wstawaniem. Promienie słońca o wschodzie dodadzą nam naturalnej energii, by dobrze zacząć każdy dzień i wstać z łóżka z pozytywnym nastawieniem. Dlatego od wschodu warto urządzić sypialnię. Nawet, gdy będziemy chcieli uciąć sobie popołudniową drzemkę, słońce nie będzie nam wówczas w tym przeszkadzać. Dobrym rozwiązaniem będzie też gabinet ukierunkowany na wschód – naturalne światło z rana i do południa pomoże nam w produktywnej pracy.

Zachód

Okna wychodzące na zachód mają jedną ogromną zaletę – gwarantują nam piękne widoki tuż przed zachodem słońca. Dlatego warto w miarę możliwości ulokować od tej strony balkon, wyjście na taras lub po prostu większe okna. Świetnym rozwiązaniem będzie też kuchnia od strony zachodniej. Takie pomieszczenie w ciągu dnia nie będzie zbytnio się nagrzewać, a w kuchni nie jest to konieczne, gdyż już samo gotowanie ogrzewa pomieszczenie. Pokój od strony zachodniej świetnie sprawdzi się także dla starszego dziecka czy nastolatka, który właśnie po południu zasiada do biurka, by odrobić lekcje – wówczas naturalne światło może okazać się zbawienne dla jego wzroku.

Jak więc widzimy wyraźnie, usytuowanie mieszkania względem stron świata ma naprawdę ogromny wpływ na późniejszy komfort użytkowania. Oczywiście każdy z nas ma nieco inne upodobania, tryb dnia czy sposób pracy. Warto przemyśleć tę kwestię i odpowiednio wcześnie zarezerwować dla siebie mieszkanie, które nam pod tym względem odpowiada.