metraż mieszkań
Powierzchnia mieszkania. Jaki metraż wybrać?
8 stycznia 2021
mieszkanie
Usytuowanie mieszkania względem stron świata. Dlaczego to ma znaczenie?
12 kwietnia 2021
Zakup mieszkania

Kupno mieszkania wiąże się z odpowiednim zapleczem finansowym. Chociaż deweloperzy cały czas realizują kolejne inwestycje, chętnych na nowe nieruchomości nie brakuje, dlatego też ceny nie spadają. Jakie są formy finansowania mieszkania?

Gotówka lub kredyt

Najlepszym sposobem na zakup jest dysponowanie odpowiednią gotówką. Nieruchomości są jednak sprzedawane w cenach, które przewyższają możliwości wielu Polaków. Oszczędzanie tylko po to, by wydać wszystko na mieszkanie, także nie zawsze jest najlepszym wyjściem, ponieważ traci się fundusze, które można przeznaczyć na coś innego. Trzeba również dysponować finansami potrzebnymi do wykończenia mieszkania. Brak odpowiedniej gotówki lub chęć przeznaczenia jej na inny cel sprawiają, że ogromną popularnością cieszą się kredyty mieszkaniowe. Udziela się je na cele związane z koniecznością zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, czyli na budowę domu lub nabycie prawa do nieruchomości. Jednak proces weryfikacji jest złożony, trwa dość długo i nie ma pewności co do uzyskania pomocy. Trzeba również dysponować funduszami na wkład własny, który w zależności od kredytu wynosi 10 lub 20%.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Przed udzieleniem kredytu bank bada zdolność kredytową, czyli prawdopodobieństwo tego, że klient zapłaci wybrany kapitał wraz z odsetkami w określonym czasie. Najbardziej wiarygodny jest kredytobiorca zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Równie ważny jest staż pracy oraz wielkość wynagrodzenia. Kredyt rozkłada się na raty według zasady, że ostatnia część powinna przypaść na okres, w którym kredytobiorca będzie miał mniej niż 75-80 lat. Oznacza to, że w większości przypadków optymalnym wiekiem na jego udzielenie jest 35 lat. Oprócz dochodów sprawdza się liczbę osób na utrzymaniu oraz inne zobowiązania finansowe, czyli zaciągnięte pożyczki i kredyty. O tym, czy klient jest terminowy, decyduje spłata zobowiązań w historii kredytowej. Banki nie mogą także udzielać finansowania na warunkach, które zmuszają kredytobiorcę do spłaty kredytu powyżej 50% miesięcznych dochodów lub 65%, jeśli dochód przekracza średnią krajową.

Czy inne formy finansowania mają sens?

Kredyt hipoteczny jest brany pod zakup konkretnego mieszkania, natomiast pożyczka hipoteczna i kredyt gotówkowy już nie. Dostępne są także inne opcje spłaty nieruchomości, lecz nie są tak popularne. Są to np. pożyczki prywatne udzielane przez inwestorów z nadwyżką kapitału, którzy zabezpieczają się poprzez wysokie koszty finansowania lub wpis hipoteczny w księdze wieczystej. Inną formą jest leasing nieruchomości, czyli najem długoterminowy z opcją wykupu. Kredyt to najpowszechniejsza forma finansowania, ponieważ wiąże się z zaufaniem nabywców do banków oferujących takie usługi.

Jeśli rozważasz wzięcie kredytu na zakup mieszkania na osiedlu Botanika w Krakowie, skontaktuj się z naszym doradcą, który dobierze najlepiej dopasowaną do ciebie ofertę i pomoże ci w formalnościach kredytowych. Pamiętaj również, że korzystając z aktualnych promocji, możesz oszczędzić ponad 12 tys. zł.