Kraków Business Run 2019
Sukces Kraków Business Run 2019!
9 września 2019
kupno mieszkania
Na co zwracać uwagę przy zakupie nowego mieszkania?
16 września 2019
plan mieszkania

Bardzo często decydując się na zakup mieszkania, wybieramy ofertę dewelopera, która dotyczy budynku będącego jeszcze w budowie bądź takiego, który jest jeszcze na etapie planowania. Ma to swoje zalety, ponieważ podejmując decyzję o podpisaniu umowy na tak wczesnych etapach realizacji inwestycji, zyskujemy największą swobodę wyboru lokalu, który w najszerszym zakresie spełnia nasze oczekiwania. Problemem jest jednak wówczas to, że nie możemy zobaczyć kupowanego mieszkania „na żywo”. Najczęściej deweloper może nam pokazać jedynie wizualizacje lub plany mieszkania. Wiele osób ma problemy z odczytaniem informacji przedstawionych na takich planach. Sprawdźmy, co one zawierają i na co warto zwrócić uwagę.

Plany architektoniczne i plany możliwej aranżacji

Plany pokazywane klientom zainteresowanym mieszkaniem to często połączenie planu architektonicznego (budowlanego) z planem pokazującym możliwości aranżacji wnętrza. Choć oba rodzaje informacji mogą być dla nas pomocne w wyobrażeniu sobie, jak będzie wyglądał lokal, więcej uwagi warto poświęcić planom architektonicznym.

Najważniejszymi informacjami, które możemy odczytać z takiego planu, są odległości, pokazujące nam wielkość poszczególnych pomieszczeń oraz usytuowanie ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynku. Na planie zawsze mamy zaznaczone ściany nośne oraz ścianki działowe. Te pierwsze są znacznie grubsze. To rozróżnienie jest bardzo istotne, ponieważ o ile ścianki działowe można bez przeszkód wyburzyć, to zmiany w ścianach nośnych są niemożliwe.

Plan pokazuje nam również rozmieszczenie wszystkich okien oraz przewidywanych miejsc montażu drzwi wewnętrznych, wraz z szerokością otworów. Zwróćmy uwagę na umieszczoną na planie strzałkę wskazującą północ. Dzięki temu zorientujemy się, w jaki sposób będą doświetlone poszczególne części lokalu.

Na planie znajdziemy również położenie pionów wentylacyjnych w kuchni i łazience. Są na nim także piony kanalizacyjne i wodociągowe oraz gazowe. To ważne w przypadku, gdy mamy zamiar dokonywać zmian w aranżacji tych pomieszczeń i zmian w usytuowaniu poszczególnych urządzeń.

W przypadku mieszkań dwupoziomowych na planie będą pokazane również schody. Mieszkania ze skosami, np. te umieszczone na poddaszach będą miały oznaczoną powierzchnię o obniżonej wysokości.

Przeglądając plan naszego przyszłego mieszkania, powinniśmy zawczasu zastanowić się nad możliwościami aranżacyjnymi oraz tym, czy oglądany rozkład i usytuowanie pomieszczeń będą nam odpowiadały i czy pozwolą na wygodne i komfortowe korzystanie z lokalu.