meble drewniane
Meble drewniane – natura w naszych mieszkaniach
9 listopada 2017
Osiedle Botanika
Raport z ul. bp. Tomickiego
17 listopada 2017
kwiaty w domu

Otaczanie się roślinnością na co dzień i bliski kontakt z naturą jest kojący dla naszych nerwów, pozwala nam odpocząć i prawdziwie się zrelaksować. Jeśli mamy własny ogródek lub choćby balkon, to warto poświęcić im trochę czasu i wysiłku, aby stały się dla nas oazą pięknej zieleni, w której będziemy mogli zregenerować się nawet po najcięższym dniu. Jednak nawet gdy nie mamy takich możliwości, postarajmy się o piękne kwiaty doniczkowe w naszym mieszkaniu. Codzienny kontakt z nimi jest również zbawienny dla naszego organizmu, a kolor zielony dodatkowo pozytywnie wpływa na oczy zmęczone wielogodzinnym wpatrywaniem się w monitory komputerów i wyświetlacze telefonów.

Popularne rośliny doniczkowe

Bujnie rosnące rośliny w naszym domu nie tylko ładnie wyglądają, ale także nawilżają powietrze, dotleniają je i oczyszczają z toksyn. Aby jednak zieleń dobrze się rozwijała, wybierzmy takie gatunki, które będą dobrze czuły się w danym pomieszczeniu:

– W pokoju dziennym dobrym wyborem są draceny, figowce, daktylowiec niski, anturium oraz szeflera. Mają niezbyt wysokie wymagania pokarmowe, są łatwe w uprawie, lubią lekko wilgotne podłoże i rozproszone światło słoneczne. Jednocześnie są bardzo dekoracyjne, a w salonie będzie dla nich wystarczająco dużo miejsca, nawet jeśli mocniej się rozrosną.

– W pokoju dziecięcym nie wolno umieszczać roślin, których jakakolwiek część mogłaby być trująca lub w inny sposób niebezpieczna dla naszego malucha. Natomiast poleca się paprocie, hippeastrum, begonie i fiołki afrykańskie, których kwiaty wprowadzają do pomieszczenia radosny nastrój.

– Przedpokój to zwykle część domu, do której dociera bardzo mało światła dziennego, jednak można tam spróbować posadzić bluszcz, wilczomlecz lub cyprys. Jeśli jednak zauważymy, że roślina marnieje, przenieśmy ją na pewnien czas w bardziej doświetlone miejsce.

– W kuchni warto posadzić rośliny pożyteczne, takie jak zioła, które będziemy wykorzystywać do przyrządzania posiłków. A jeśli kuchnia ma okno, to na jego parapecie możemy ustawić lubiące światło kaktusy, pelargonie lub trzykrotki.