DSC_0188_male
Osiedle Botanika. Budynek A – zdjęcia z 04.2018 r.
17 kwietnia 2018
yellow blok copy
Płaskorzeźby – znak rozpoznawczy Botaniki
25 maja 2018
Nowa Huta Przyszłości - wizualizacja

Rozpoczyna się realizacja projektu  Kraków – Nowa Huta Przyszłości. Na 40 hektarach zrewitalizowanych poprzemysłowych terenów oddalonych o kilka kilometrów od osiedla Botanika powstanie nowoczesne centrum biznesu, nauki, kultury i rekreacji. Jak się szacuje, pracę znajdzie tam nawet 40 tys. osób.

Nowohucka Strefa Aktywności Gospodarczej Nowa Huta Przyszłości budowana będzie przez kilka lat. Całkowity jej koszt szacuje się na ok. 80 mln zł. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę, by prawie 59 mln zł pochodziło z funduszy europejskich.

Nowa Huta Przyszłości dla biznesu i rekreacji

Nowa, największa w Małopolsce, strefa inwestycyjna powstanie w rejonie przebudowywanej obecnie ul. Igołomskiej, obejmie tereny strefy ochronnej dawnej huty im. Lenina i zakładu przeróbki żużla.  Rewitalizacja tego terenu ma opierać się o istniejący układ transportowy. Wykorzystana zostanie wewnętrzna kolej, którą transportowano stal wraz z torami i pozostałymi na miejscu bocznicami. Strefa połączona będzie z centrum Krakowa. Wybudowane zostaną parkingi rowerowe i około 2,9 km ścieżek. Powstaną też obszerne parkingi.

W ramach Nowej Huty Przyszłości ma powstać Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Logistyczne, Centrum Wielkoskalowych Wydarzeń Kulturalnych Błonia 2.0 i część rekreacyjna Przylasek Rusiecki. Zrewitalizowany teren i nowa infrastruktura mają zachęcić inwestorów do lokowania tam firm i instytutów badawczych działających w obszarze nowych technologii, elektrotechniki i produkcji.

Dobra lokalizacja

Zaletą tworzonej Strefy Aktywności Gospodarczej Nowa Huta Przyszłości jest jej dobre położenie – przy drodze krajowej nr 79 prowadzącej z Lubelszczyzny i Sandomierza, 13 km od wjazdu na autostradę A4 i dobre połączenie z lotniskiem w Balicach.

Z osiedla Botanika dojedziemy do strefy w niecały kwadrans. Bliska odległość nowych miejsc pracy to dla wielu osób planujących zakup mieszkania w Nowej Hucie  to istotny argument, by właśnie tutaj poszukiwać miejsca do życia.

Czytaj także: Nowa Huta bezpieczna, Czyżyny zadbane

Pracownia architektoniczna F-11, która przygotowała projekt, oprócz fabryk, biurowców i magazynów przewidziała  skwery, aleje drzew i miejsca pod działalność kulturową i sportową.