osiedlebotanika
Raport z budowy. Styczeń 2018
24 stycznia 2018
Urządzanie sypialni
Urządzanie sypialni
29 stycznia 2018
Mieszkanie czy dom

Decyzja o tym, czy kupujemy mieszkanie czy dom  wymaga przemyślenia wielu kwestii.  Przez wiele lat będzie to miało wpływ na komfort i styl naszego życia. Każdy wybór na swoje wady i zalety. Tylko od nas zależy, czy będziemy z niego zadowoleni.

Przed podjęciem decyzji: mieszkanie czy dom, warto poznać plusy i minusy każdego z wariantów i – przede wszystkim – wyobrazić sobie siebie za kilka, kilkanaście lat. Nie zawsze musimy być zdrowi, nasze potrzeby mogą się zmienić, nasze oczekiwania być zupełnie inne.

Mieszkanie – łatwo kupić, łatwo sprzedać

Stawiając na szali wybór: mieszkanie i dom, na korzyść mieszkania przemawia jego stosunkowo łatwa dostępność. Na rynku, szczególnie w większych miastach, znajdziemy ogromny wybór mieszkań w różnych cenach, lokalizacjach i stadiach wykończenia. Odpowiadające nam mieszkanie możemy kupić bardzo szybko. Dosyć łatwo, o ile nie jesteśmy związani obciążeniami bankowymi, możemy też mieszkanie zamienić albo sprzedać.

Z domem nie jest już tak łatwo. Jeśli zdecydujemy się na budowę, musimy liczyć się z dużym obciążeniem finansowych, ale i czasowym. Znalezienie ekipy budowlanej, doglądanie prac, podejmowanie decyzji zakupowych – wszystko to pochłania wiele czasu.  Musimy też liczyć się ze zmianami planów i kosztorysu. Jeśli naszym celem jest kupno gotowego domu, jego cena będzie uwzględniać wykonane przez poprzedników prace, których często nie potrzebujemy. Dom jest trudniej sprzedać, trudniej zamienić.

Mieszkanie czy dom – lokalizacja ma znaczenie

Mieszkanie ułatwia życie. Bez względu na to, czy położone jest w centrum czy na obrzeżach, zwykle mamy bliżej do szkoły, pracy, centrów kultury, rozrywki czy handlu. Także na osiedlach znajdziemy zwykle sklepy, które pozwalają zaopatrzyć się w podstawowe produkty.  Deweloperzy starają się, by ich inwestycja była przyjazna mieszkańcom. Na terenie Osiedla Botanika będzie sklep, punkty usługowe a nawet przedszkole. Niewielka, zaledwie 10- minutowa odległość od przystanków komunikacji miejskiej ułatwia sprawne przemieszczanie się a bliskość różnorodnych placówek oświatowych ułatwia zorganizowanie życia dzieciom.

W przypadku domów, zwykle położonych na przedmieściach czy poza miastem, nie jest już tak łatwo. Nie każdego stać na samochody dla każdego członka rodziny. Komunikacja poza miastem może nie spełniać oczekiwań. Do tego dochodzą kaprysy pogody, które mogą utrudnić sprawny dojazd na czas.

Mieszkając w domu poza miastem, spontaniczny wypad na piwo ze znajomymi wymaga często sporej logistyki. Konieczne staje się zaplanowanie powrotu, często konieczne jest  wezwanie taksówki.

Mieszkanie czy dom – bezpieczniej, bliżej ludzi

Trudniej jest włamać się do mieszkania niż do domu, szczególnie wtedy, kiedy położony jest na uboczu. Dlatego w wielu domach montowane są systemy antywłamaniowe, alarmy. Wyjazd na dłuższy czas wymaga doglądania domu przez zaufane osoby. W mieszkaniach, szczególnie tam, gdzie działa system sąsiedzkiej pomocy, znacznie łatwiej rozwiązać te kwestie. Podobnie może być z przysłowiowym podlewaniem kwiatów w czasie nieobecności gospodarzy. Jeśli uda się nam nawiązać bliższe relacje z sąsiadami, można też będzie korzystać z ich pomocy w opiece nad naszymi dziećmi. Możliwości mamy zwykle znacznie więcej, niż mieszkając w domu.

Styl życia, styl mieszkania

Jeśli priorytetem wyboru domu a nie mieszkania jest potrzeba ciszy i spokoju, dom może niewątpliwie mieć przewagę nad mieszkaniem. W bloku ludzi mamy bliżej. Możemy nie uniknąć słuchania głośnej muzyki zza ściany, możemy niechcący “uczestniczyć” w codziennym życiu rodziny obok. Dom daje pod tym względem większy komfort. Jest jednak wielu ludzi, którzy nie przepadają za izolacją, którzy potrafią pójść na kompromisy i dobrze poukładać relacje z sąsiadami.

Być może mieszkając w bloku nie unikniemy wścibstwa sąsiadów. Często jednak w enklawach pod miastem, na osiedlach domków jednorodzinnych, spotkamy się z tym samym.

Dom zawsze wygra z mieszkaniem w ciepłych miesiącach roku. Nie ma nic wspanialszego, niż odpoczynek poza zabetonowanym miastem. O zieleń przydomową trzeba wtedy jednak podwójnie dbać. Podlewanie, zraszanie – wszystkie te konieczne zajęcia wymagają czasu i systematyczności. Nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli chodzi o pory roku, mieszkanie wygrywa jesienią i zimą. Odpada nam ogrzewanie, odśnieżanie, kłopotliwe przejazdy w trudnych warunkach drogowych.

Mieszkanie czy dom – zieleń pod ręką

Wielu ludzi wybiera mieszkanie we własnym domu kierując się pragnieniem posiadania kawałka własnego ogródka.  Czy będzie to duży ogród, czy skrawek kwietnika, wymaga troski przez cały rok. Nie zawsze możemy poświęcić koniecznym zajęciom pielęgnacyjnym tyle czasu i uwagi, ile byśmy chcieli. Praca, dojazdy, dowożenie dzieci – wszystko to może sprawić, że na prace w ogrodzie możemy zwyczajnie nie mieć czasu. Wtedy z marzeń o pięknym, wypielęgnowanym ogrodzie zostaje tylko frustracja.

Dobrze zlokalizowane mieszkanie, w otoczeniu zielni, w bliskim sąsiedztwie terenów zielonych może w jakimś stopniu zrekompensować nasze marzenia o zieleni za oknem. Wielu ludziom musi wystarczyć własny balkon, mieszkańcy parteru zwykle mają dostęp do ogródków pod oknami. Na Osiedlu Botanika zielone będą nie tylko dachy bloków, ale i elewacje. A zielone otoczenie – sąsiedztwo Łąk Nowohuckich – sprawi, że nie będzie poczucia mieszkania w ściśle zabudowanym centrum miasta.

Mieszkanie czy dom – przyszłość czyli starość

Zwykle staramy się nie myśleć o tym, że z  każdym rokiem będziemy starsi. Nieubłaganie nadejdzie czas, kiedy odśnieżanie nie będzie już poranną rozgrzewką, ale męczącym obowiązkiem, a koszenie trawy stanie się wyzwaniem dla naszego zdrowia. W domu, po latach użytkowania,  konieczne będą naprawy, remonty. Dojazdy zaczną zwyczajnie męczyć a nasze dzieci dorosną. Dom stanie się wtedy zwyczajnie za duży i za drogi. Jego sprzedaż może okazać się utrudniona, bo zastosowane w nim technologie mogą nie przystawać już do oczekiwań rynku. Wreszcie okolica, kiedyś atrakcyjna dla kupujących, może nie być już tak dobrze notowana na rynku.

Podobny problem możemy mieć i z mieszkaniem. Kupując go nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zmieni się otoczenie, czy rejon będzie nadal atrakcyjny. Na pewno jednak w starszym wieku w mieszkaniu żyje się łatwiej. Mieszkanie łatwiej też sprzedać czy zamienić na mniejsze. Na pewno jednak nie trzeba martwić się o ogrzewanie, sprzątanie klatki schodowej, konserwacje czy remonty budynku. Dom wymaga wielu nakładów finansowych, by utrzymać w dobrym stanie.

Mieszkanie czy dom – cena 

Stojąc przed decyzją: mieszkanie czy dom, zwracamy uwagę na ceny.  Poza miastem czy na przedmieściach zwykle kupimy znacznie większy dom za pieniądze porównywalne do znacznie mniejszego mieszkania w centrum. Większy metraż to większy komfort życia, ale też znacznie wyższe koszty użytkowania. Dom generuje znacznie więcej prądu czy gazu. Oszczędności  na rachunkach w sezonie letnim zwykle wydawane są z nawiązką w sezonie grzewczym.  Na większym metrażu łatwiej nam pomieścić gromadzone latami sprzęty, stworzyć komfortowe miejsce do pracy czy własne pokoje dla dzieci.

Mieszkanie takiego komfortu nie daje. Mniejszy metraż wymusza na nas konieczność  kompromisów. Można jednak rozważyć zakup w dobrej cenie mieszkania, które pomieści naszą rosnącą rodzinę i cały jej dobytek w stopniu porównywalnym do domu. Pięciopokojowe, mające ponad 90 m2 mieszkania na Osiedlu Botanika zaprojektowane są tak, by zaspokoić potrzeby rodziny na różnych jej etapach. A cena zakupu będzie porównywalna do domu.