osiedlebotanika
Zima w Botanice
21 grudnia 2017
pokój dziecka
Jak urządzić pokój dla dziecka?
5 stycznia 2018
osiedlebotanika

Inwestycja w małe mieszkanie jest jedną z dobrych opcji na starcie do samodzielnego życia.  Własne lokum pozwoli uniknąć przeprowadzek do kolejnych wynajmowanych mieszkań, a także oszczędzać i dorabiać się.  

Małe mieszkanie – wynajmować czy kupić?

Na rynku najmu małe mieszkanie, czyli najczęściej garsoniery albo pokoje z kuchnią mają zwykle najwyższe ceny. Zakup małego mieszkania i kalkulacja opłat, nawet z uwzględnieniem kredytu hipotecznego, wychodzi zwykle na korzyść kupującego.  Wprawdzie budżet studiujących lub stojących na początku zawodowej drogi młodych ludzi zwykle jest ograniczony, na rynku znajdziemy wiele możliwości, by zakup własnego mieszkania opłacił się doraźnie, a w przyszłości stanowił punkt wyjścia do innych inwestycji mieszkaniowych.

Przy zakupie małego mieszkania równie ważna, o ile nawet nie najważniejsza jest lokalizacja, która powinna uwzględniać preferencje przyszłego właściciela związane z jego sposobem życia. Inaczej wybierze osoba, która spędza dużo czasu w pracy, a mieszkanie jest dla niej miejscem wypoczynku i spotykania się ze znajomymi. Inne preferencje będzie miał ktoś, kto nie lubi gotować, albo nie ma na to czasu. Jeszcze innego wyboru dokona osoba, która prowadzi aktywny tryb życia, biorąc pod uwagę obecność terenów zielonych i infrastruktury sprzyjającej uprawianiu sportu. Bardzo indywidualną kwestią jest także wielkość i układ mieszkania.

Kawalerka czy studio?

Osoby młode i single najczęściej kupują kawalerki lub pokoje z kuchnią. Aneksy kuchenne sprawdzają się u osób, które z braku czasu albo z powodu prowadzonego trybu życia nie poświęcają wiele czasu na gotowanie.  Powiększenie przestrzeni mieszkalnej o dodatkowe miejsce wypoczynku czy pracy sprawdzi się w ich przypadku lepiej, niż inwestycja w przestronną kuchnię, która świeci pustkami. Pokój z kuchnią jest z kolei dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią spędzać czas w swoich czterech ścianach. Nieco większy metraż stwarza także możliwość takiego zagospodarowania przestrzeni, by znalazło się w nim miejsce na kącik do pracy.

Decydując się na zakup studia czy pokoju z kuchnią trzeba przemyśleć, czy do naszego gniazdka będziemy zapraszać tylko bliskie osoby, czy także np. naszych klientów. Jeśli tak, warto już na wstępie rozważyć zakup mieszkania małego, ale dwupokojowego. W naturalny sposób będzie można wtedy oddzielić strefę prywatną od ogólnodostępnej.  Wiele osób preferuje, nawet na małym metrażu, wydzielenie sypialni. Jeśli czujemy się źle w pomieszczeniu, które łączy w sobie salon, kuchnię i sypialnię, warto rozważyć wariant małego, dwupokojowego mieszkania, kosztem samodzielnej kuchni. Codzienna praktyka pokazuje, że na małej przestrzeni najwięcej czasu spędzamy się w pokoju. Nie warto więc inwestować w takie rozwiązania architektoniczne, w których powiększenie łazienki odbywa się  kosztem przestrzeni dziennej, której najbardziej potrzebujemy.

Metraż na przyszłość?

Niezależnie od tego,  czy przyszły właściciel planuje w przyszłości mieszkać w swoim mieszkaniu sam czy z kimś, dokonując tak poważnej i przeważnie obciążonej kredytem inwestycji, powinien poszukać czegoś o kilka metrów kwadratowych większego, niż jego obecne potrzeby.  Perspektywiczne podejście do zakupu już na starcie pozwoli kiedyś uniknąć zamian albo kolejnych zakupów. Nawet kawalerka, ale większa o kilka metrów, to nieco więcej przestrzeni dla dwóch czy więcej osób.

Jak wynika z obserwacji, najbardziej optymalne do życia są kawalerki o powierzchni 25-35 metrów kwadratowych. Niewiele większy metraż mają także niekiedy pokoje z kuchnią lub lokale z wydzieloną sypialnią. To wystarczająca przestrzeń dla jednej osoby, ale spokojnie pomieszczą się na niej także pary. Warto także brać pod uwagę to, że mieszkania  o takim metrażu należą do najbardziej poszukiwanych na rynku najmu.  W wielu sytuacjach życiowych mogą więc stanowić pasywne źródło dochodów. Znacznie łatwiej także zamienić mniejsze mieszkanie na większe.

Mieszkanie na miarę

Zakup własnego mieszkania to dla wielu osób decyzja na wiele lat życia. Nie powinno się podejmować jej bez uwzględnienia własnych preferencji dotyczących stylu życia. Jeśli ktoś kocha zieleń, bardzo szybko poczuje się źle na betonowym blokowisku. Jeśli jego żywiołem jest gwar miasta, nie doceni peryferiów. Warto też brać pod uwagę fakt, że własne mieszkanie ma być miejscem naszego wypoczynku i ładowania akumulatorów, dlatego przy wyborze lokalizacji powinno zapewniać komfort życia –  bliską obecność zieleni, dobre rozwiązania komunikacyjne w pobliżu, a także istnienie infrastruktury, która ułatwi szybkie zrobienie zakupów czy uczestniczenie w życiu kulturalnym.

Zobacz ofertę małych mieszkań na Osiedlu Botanika