osiedlebotanika
Małe mieszkanie na dobry start
27 grudnia 2017
osiedlebotanika
Budynek A od wykopów po dach
9 stycznia 2018
pokój dziecka

Urządzenie pokoju dziecięcego w nowym mieszkaniu to trudne zadanie, nad którym powinniśmy wcześniej dobrze się zastanowić. Powinna to być przestrzeń kolorowa, funkcjonalna, a jednocześnie bezpieczna dla naszego dziecka i taka, w której chętnie będzie spędzało czas, bawiąc się albo ucząc. Warto zachować w niej umiar, aby zbyt duża ilość zabawek, pluszaków lub elementów dekoracyjnych nie wprowadzała chaosu, który może stać się męczący.

Rady i pomysły

Urządzając nowy pokój, zaczynamy przede wszystkim od pomalowania ścian na kolor atrakcyjny dla naszego dziecka. Najlepiej wybrać barwy pastelowe, które nie zdominują wnętrza, ale raczej staną się tłem dla aranżacji innych elementów. Zadbajmy również o to, by były to farby wysokiej jakości, bez zawartości substancji toksycznych i drażniących zapachów.

Podłoga w pokoju naszego malucha powinna być wykonana z surowców naturalnych, takich jak drewno i włókna roślinne. Nie powinna być również zbyt śliska, aby dziecko mogło bezpiecznie po niej biegać i bawić się. Szczególnie jeśli nasz maluch cierpi na alergię, najlepiej zrezygnować z dywanów o długim włosiu, które gromadzą duże ilości kurzu.

Niezbędne meble w pokoju dziecka to przede wszystkim regały na książki i zabawki, szafa na ubrania oraz biurko lub stolik z krzesełkami. Jeśli chodzi o fronty i wygląd tych elementów, to najlepiej wybrać neutralne i uniwersalne motywy, które nie znudzą się dorastającemu dziecku i nie trzeba ich będzie za kilka lat wymieniać. Warto również przyjrzeć się meblom, które rosną wraz z naszą pociechą, na przykład łóżeczkom, które możemy modyfikować, gdy dziecko staje się coraz starsze, oraz biurkom z regulowaną wysokością blatu.

Dopełnieniem aranżacji pokoju są kolorowe zasłony, narzuty na łóżko i poduszki, których barwy mogą znacząco wpłynąć na charakter pomieszczenia. Najlepiej nie przesadzać z ich ilością i wszystkie utrzymać w jednolitym charakterze, aby tworzyły spójną całość, która nie tylko będzie estetycznie wyglądała, ale także zapewni dobry odpoczynek naszemu maluchowi.