inwestycja mieszkaniowa
Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe. Czym się cechują? 
10 czerwca 2020
Wybór lokalizacji mieszkania
Wybór mieszkania a kryterium lokalizacji
1 września 2020
ceny mieszkań

Kluczową kwestią w kształtowaniu się cen mieszkań jest ich lokalizacja. Coraz więcej osób pragnie odpocząć od pośpiechu i zgiełku na łonie natury lub w jej bliskim sąsiedztwie. Właśnie mieszkania na bogatych w zieleń osiedlach, położone blisko parku lub lasu są obecnie najczęściej poszukiwane. Nie jest to jedyne kryterium, jakim należy się kierować. Warto wiedzieć jakie jeszcze czynniki wpływają na wartość zakupu mieszkania. Dlatego zapraszamy do lektury naszego wpisu.

Standard budownictwa

Mieszkania w nowoczesnych budynkach deweloperskich są droższe, ze względu na zastosowane materiały oraz technologię. Za brak zawilgocenia, zagrzybienia i szczelność w mieszkaniu płacimy więcej.

Układ mieszkania

Mieszkania bez balkonu są zwykle o kilka procent tańsze. To samo dotyczy układu mieszkania przewidującego aneks kuchenny zamiast wydzielonej kuchni oraz toaletę i łazienkę w jednym pomieszczeniu zamiast w dwóch oddzielnych.

Strona świata

Coraz większą popularnością, ze względu na zmiany w naszym klimacie, cieszą się tak zwane mieszkania dwustronne, w których okna są ulokowane względem dwóch stron świata. Panuje w nich bardziej stabilna temperatura, ponieważ można je porządnie przewietrzyć. Poza tym dłużej będzie w nich jasno. Ich cena za m2 jest przez to wyższa.

Metraż mieszkania

To oczywiste, że czym więcej metrów liczy lokal mieszkalny, tym większy koszt całkowity.

Kontygnacja

Jeszcze do niedawna Mieszkania położone na parterze, uważane były za , bardziej zagrożone ewentualnym włamaniem i ich cena przez to była nieco niższa. Natomiast w dobie monitoringu osiedli przestało to już mieć takie znaczenie. Tak samo jak stereotyp, że takie lokale są głośniejsze, pozbawione waloru prywatności, gdyż łatwo można zajrzeć przez okna do wnętrza. Aktualnie cena za metr kwadratowy powierzchni mieszkania na parterze z ogródkiem będzie kilka tysięcy wyższa niż w przypadku mieszkań na wyższych kontygnacjach z balkonem.

Z kolei mieszkania na ostatnim piętrze mogą również cenowo za metr być tańsze, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że latem nagrzewający się dach spowoduje wyższe temperatury w lokalu. Chyba, że zastosowano nowoczesną termoizolację, a poza tym w pakiecie możliwy jest dostęp do dużego tarasu – wówczas sytuacja jest odwrotna, to te lokale będą wyżej cenione ze względu na atrakcyjność pod względem możliwości zagospodarowania tarasu.

Dobre połączenie z komunikacją miejską, odległość od centrum miast, dostęp do galerii handlowych

Dzisiaj nadal ogromne znaczenie ma dla nas urbanizacja terenu. Mimo tęsknoty za przyrodą nadal istotne jest to, aby móc szybko i sprawnie poruszać się po mieście za pomocą tramwajów czy autobusów. Trzeba jakoś dojechać do pracy, zrobić zakupy, odprowadzić dziecko do szkoły czy przedszkola. Pragniemy realizować również swoje potrzeby kulturalne, jak wyjście do kina czy teatru. Dlatego mieszkania na osiedlach ulokowanych kilka minut od przystanku będą o kilka tysięcy droższe za m2,niż lokale znajdujące się na osiedlach wybudowanych na przysłowiowym odludziu.