kontakt z przyrodą
Jakie korzyści daje nam kontakt z przyrodą?
30 listopada 2017
osiedlebotanika
Zima w Botanice
21 grudnia 2017
kontakt z naturą

Całe dzieje życia człowieka jako gatunku bardzo mocno związane są z naturalnymi warunkami przyrodniczymi otaczającymi go i dostosowywaniem się do ich specyfiki. Ludzie pracowali i odpoczywali w powiązaniu z porami roku, temperaturą i długością dnia. Nawet ich dieta dostosować musiała się do dostępnych w danym sezonie produktów. Dopiero czasy nowożytne i ostatnie wieki przyniosły spore zmiany oraz znacznie zwiększyły tempo urbanizacji, w związku z czym coraz większa liczba ludzi zamieszkała w miastach i ich bezpośredni związek z przyrodą znacznie się rozluźnił. Przyczyną tego było między innymi pojawienie się sztucznego oświetlenia, a także środków szybkiego transportu żywności pozwalających na jej dostarczanie nawet na duże odległości.

Procesy urbanizacyjne

Dwudziesty wiek był stuleciem, w którym zmiany w życiu ludzkości zaczęły postępować bardzo szybko i obecnie ich tempo stale się zwiększa. Według raportów ONZ jeszcze w połowie dwudziestego wieku zaledwie 30% ludności mieszkało w miastach, natomiast obecnie jest to już ponad 50%. Przestrzeń miejska wypełniona betonem, asfaltem, hałasem przejeżdżających samochodów oraz zanieczyszczonym powietrzem jest dla naszych organizmów zupełnie nowym i bardzo trudnym środowiskiem. Dodatkowo ciągły stres, pośpiech, przetworzone jedzenie oraz siedząca praca bardzo negatywnie wpływają na zdrowie naszego organizmu. Są przyczynami chorób zwanych cywilizacyjnymi, takich jak nadciśnienie, zawały, alergie, nowotwory oraz nerwice, depresje i zaburzenia lękowe.

Zachować związek z przyrodą

Większość z nas mieszka w miastach i z różnych względów nie chcemy i nie możemy się z nich wyprowadzić. Jednak w miejscu, w którym żyjemy, możemy wprowadzać choćby niewielkie zmiany, które zacieśnią nasz związek z przyrodą i pozwolą bardziej się do niej przybliżyć. Jeśli szukamy nowego mieszkania, możemy wybrać takie, które znajduje się w otoczeniu zieleni i blisko naturalnej przyrody, aby jak najczęściej mieć z nią kontakt. Jeśli nie mamy takiej możliwości, jak najczęściej zaglądajmy do miejskich parków, zaaranżujmy miniogródek na balkonie i otaczajmy się roślinnością w pomieszczeniach, w których przebywamy. Dzięki temu będziemy mogli efektywniej wypocząć i lepiej zregenerować swój organizm osłabiony codziennymi stresami.