osiedlebotanika
Botanika na Targach
23 listopada 2017
kontakt z naturą
Rola przyrody w życiu człowieka
3 grudnia 2017
kontakt z przyrodą

Od początku istnienia naszego gatunku na Ziemi jesteśmy niezwykle silnie związani z przyrodą i bardzo dobrze czujemy się w jej otoczeniu. Naturalne i nieprzekształcone środowisko jest korzystne nie tylko dla naszej fizyczności, lecz także ma potężny wpływ na kondycję naszej psychiki.

Od dzieciństwa po wiek dojrzały

Obcowanie z przyrodą zarówno dzieci, jak i dorosłych uczy spostrzegawczości, rozwija wrażliwość i ciekawość dotyczącą nawet najmniejszych roślin i owadów. Przyglądając się zależnościom jedynych istot żyjących od drugich, dowiadujemy się, że każdy z elementów, choć jest odmienny, to ma swoje stałe miejsce w wielkim łańcuchu przemian. Zmiana chociaż jednego ogniwa powoduje zaburzenie całości i niesie za sobą negatywne konsekwencje. Kontemplowanie przyrody uświadamia nam również, że nie jesteśmy wyizolowani ani samotni w świecie, ale stanowimy nierozerwalną część niezwykłego przyrodniczego obiegu, którego elementy wciąż podlegają zmianom, ale jednocześnie całość istnieje nieprzerwanie.

Ukojenie dla ciała i duszy

Dzięki obcowaniu z przyrodą nasze ciało lepiej odpoczywa i szybciej regeneruje się pod względem fizycznym. Potwierdzone zostało to badaniami zarówno wśród ludzi powracających do zdrowia po ciężkich chorobach, jak i osób mających wysoki poziom stresu oraz bardzo zmęczonych. Na tej podstawie opracowano nawet rodzaj terapii (ogrodolecznictwo), która opiera się przede wszystkim na pracy w ogrodzie, przebywaniu wśród roślin oraz ich kontemplacji.

Wiadomo, że rośliny wydzielają niezbędny dla naszego życia tlen, dlatego nawet w miastach potrzebne są parki, skwery i inne miejsca, gdzie będą mogły rozrastać się drzewa i krzewy. Warto również podczas budowania nowych osiedli mieszkaniowych uwzględniać ten aspekt już na etapie planowania.