Nowa Huta bezpieczna i dobra do życia
Nowa Huta bezpieczna, Czyżyny zadbane. Ranking Dzielnic Krakowa 2017
3 listopada 2017
Nowe mieszkania w Nowej Hucie
Zdjęcia z budowy. Listopad 2017
9 listopada 2017
kamien na scianie

Kamień jest materiałem naturalnym, wykorzystywanym w naszych domach od bardzo dawna. To jeden z najstarszych, a jednocześnie najbardziej naturalnych elementów używanych we wnętrzach. Sprawdzi się zarówno w dużych domach jednorodzinnych, jak i w nowych mieszkaniach w blokach, nawet tych o niewielkim metrażu.

Główne właściwości i zastosowanie

Z kamienia można wykonywać bardzo wiele rozmaitych elementów wyposażenia, w tym podłogi, parapety wewnętrzne i zewnętrzne, blaty kuchenne, okładziny ścian, kominki i schody. Główne zalety kamienia to nieuleganie ścieraniu, kruszeniu się oraz odbarwieniom. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne i działanie ognia, a także bezpieczny w użytkowaniu, ponieważ nie wydzielają się z niego żadne substancje szkodliwe dla ludzi. Wyróżnia się bogactwem struktur, barw i faktur, co pozwala na dopasowanie go do rozmaitych aranżacji, w tym zarówno do wnętrz urządzonych nowocześnie, jak i bardziej tradycyjnie.

Rodzaje kamienia najczęściej stosowane we wnętrzach to granit i marmur, ponieważ prezentują się niezwykle efektownie, ale używa się również wapieni, kwarcytów i trawertynu. Wykorzystywać można wszystkie kamienie, które mają twardość powyżej 2 w skali Mohsa. Jednak te o małej spoistości trzeba wzmacniać odpowiednimi klejami i szpachlami, a te wyróżniające się nasiąkliwością wymagają zaimpregnowania.

Jednym z rodzajów kamienia dających najwięcej możliwości do wykorzystania jest granit, ponieważ wyróżnia się małą nasiąkliwością, dużą spoistością i twardością. Znakomicie będzie wyglądał zarówno na podłodze, schodach, ale także jako blat łazienkowy czy kuchenny. Można na nim kroić produkty spożywcze i używać innych ostrych narzędzi bez obaw o zarysowanie powierzchni.