Meble skorzane
Meble skórzane – zalety i wady
27 października 2017
Nowa Huta bezpieczna i dobra do życia
Nowa Huta bezpieczna, Czyżyny zadbane. Ranking Dzielnic Krakowa 2017
3 listopada 2017
rozne rodzaje drewna

Drewno, podobnie jak kamień, jest materiałem naturalnym i gości we wnętrzach od dawna. Jednak w odróżnieniu od kamienia elementy wykonane z drewna nadadzą naszemu mieszkaniu przytulności i ciepła. Jest to materiał na tyle uniwersalny, że pasuje zarówno do nowoczesnych wnętrz z przewagą szkła i metalu, jak i do aranżacji bardziej klasycznych oraz retro.

Właściwości i zastosowanie

Naturalne drewno występuje w bardzo wielu kolorach, począwszy od bardzo jasnych, prawie białych, poprzez rozmaite odcienie pomarańczy, czerwieni, aż po ciemne brązy. Zależnie od gatunku może być dość miękkie i łatwe do kształtowania albo bardzo twarde i dzięki temu odporne na uszkodzenia, nacisk mechaniczny czy zarysowania. Będzie wtedy odpowiednie na podłogi, kuchenne blaty, a także schody, którymi porusza się wiele osób.

Jeśli decydujemy się na drewno na podłodze, to warto wybrać rodzime gatunki o dość twardej powierzchni, takie jak dąb, jesion czy akacja. Możemy również zdecydować się na drewno egzotyczne, które jest zwykle droższe, ale wygląda bardzo oryginalnie i cechuje się wysoką twardością. Wśród polecanych gatunków są między innymi merbau, jatoba, orzech amerykański i teak. W ostatnim czasie odchodzi się od popularnych kiedyś klepek podłogowych na rzecz litych desek, które wyglądają bardzo estetycznie i eksponują naturalny rysunek słojów drewna.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie okładzin drewnianych na ścianach w pokojach, kuchni, a po odpowiedniej impregnacji nawet w łazience. Można zdecydować się łączyć ten materiał z kamieniem, wypełnić nim całość lub tylko fragment ściany. W sklepach dostępne są panele ścienne do samodzielnego ułożenia, można też zdecydować się na deski bielone, jeśli chcemy, by nasze wnętrze nawiązywało do stylu skandynawskiego lub romantycznego, pełnego pastelowych kolorów.