Aranżacja klatki schodowej
Aranżacja klatki schodowej w nowym bloku
24 października 2017
rozne rodzaje drewna
Drewno – naturalny materiał wykończeniowy
30 października 2017
Meble skorzane

Podczas urządzania nowego mieszkania podejmujemy wiele decyzji dotyczących jego wyposażenia, w tym wybieramy meble, które będą trwałe, estetyczne i pasujące do całości aranżacji wnętrza. Jednym z ważniejszych elementów umeblowania jest komplet wypoczynkowy, ponieważ kanapa i fotele muszą być wygodne i komfortowe, a przy tym odporne na zabrudzenia oraz intensywne użytkowanie. W tym przypadku jedną spośród wielu możliwości może być wybór mebli pokrytych skórą. Mają one jednak zarówno zalety, jak i pewne wady, którym warto się przyjrzeć przed dokonaniem ostatecznej decyzji.

Zalety

Skórzane meble wyróżniają się uniwersalnością, ponieważ pasują do wielu różnych wnętrz i dobrze komponują się z rozmaitymi materiałami wykończeniowymi, w tym z drewnem, kamieniem, szkłem oraz metalem. Naturalna skóra w odróżnieniu od obić tapicerowanych nie przyciąga i nie gromadzi kurzu ani innych zabrudzeń, dzięki czemu staje się przyjazna alergikom. Powstałe na niej plamy wystarczy wyczyścić wilgotną szmatką, jeśli to nie pomoże, można użyć środka zalecanego do tego rodzaju mebli. I na koniec ważną zaletą skórzanych zestawów jest również ich wygląd, który nadaje całemu wnętrzu wyjątkowo eleganckiego i klasycznego charakteru.

Wady

Jednak skóra podobnie jak inne materiały wykończeniowe posiada pewne wady i niedogodności. Przede wszystkim trzeba pamiętać o jej regularnej konserwacji i nawilżaniu, aby zbyt mocno nie wyschła i nie popękała podczas użytkowania. Generalnie skóra czyści się dość łatwo, ale pod jednym warunkiem – że zabrudzenia nie są stare i nie zdążyły wniknąć głęboko w jej strukturę.

Inną wadą skórzanych mebli są niewielkie możliwości ich renowacji – można je odnawiać przy pomocy specjalnych preparatów tylko wtedy, gdy pęknięcia oraz przebarwienia nie są zbyt duże. Natomiast meble, które mają już wiele lat i zostały bardzo zniszczone, najlepiej wymienić na nowe.