Kraków Business Run 2017
Kraków Business Run 2017. Podsumowanie
24 października 2017
Meble skorzane
Meble skórzane – zalety i wady
27 października 2017
Aranżacja klatki schodowej

Korytarze, klatki schodowe i inne części wspólne nieruchomości to istotny czynnik wpływający na komfort mieszkania. Najlepiej czujemy się w przestrzeni, w której zadbano o ciekawe elementy małej architektury lub indywidualizujące wnętrze zdobienia.

Przestrzeń wspólna budynku jest wizytówką i świadczy o gustach budowniczych i lokatorów. Wielu projektantów mieszkań w stanie deweloperskim kreuje przestrzeń wspólną w charakterze maksymalnie uniwersalnym, nie wprowadzając zbędnych, krzykliwych kolorów czy innowacji, które mogłyby nie zostać zaakceptowane przez większość mieszkańców. Także nasze nowe mieszkania w Czyżynach wykończone zostaną z dbałością o detale, ale także i najnowsze dekoracyjne trendy.

Wspólny przedpokój

Klatka schodowa w projektach przestrzeni wspólnych często bywa niedoceniana. Tymczasem nie powinno się traktować jej jak niechcianego dodatku do mieszkania. Zwykle przestrzeń klatki schodowej jest trudna do aranżacji z powodu niewielkiej przestrzeni  i wielu, trudnych do ukrycia, elementów konstrukcyjnych.

Schody i okolice windy to przestrzeń, gdzie nietrudno o zabrudzenia i zadrapania ścian. Nic dziwnego – wnosimy zakupy, transportujemy większe sprzęty, wynosimy śmieci i opakowania. Dobra farba powinna nie tylko dobrze się prezentować, ale także chronić ściany przed zanieczyszczeniami. Najlepiej wybrać zmywalne farby olejne, emulsyjne lub akrylowe.

Nowe

Wizualizacja części wspólnych w bloku na Osiedlu Botanika.

Dobre światło

Podczas malowania klatki schodowej należy pamiętać o problemach z oświetleniem tego pomieszczenia. Lepiej unikać ciemnych kolorów, wybrać neutralne, stonowane, jasne barwy.

Dobrze sprawdzi się wykorzystanie dobrze dobranego oświetlenia, które może zmienić optycznie proporcje wspólnych przestrzeni i znacznie je ocieplić.

Dobrze dobrane światło na klatce schodowej może stanowić także element dekoracyjny. Np. lampy skierowane na ściany podkreślą ich fakturę, dodadzą także dodatkowego uroku zastosowanym zdobieniom.

Obrazy na ścianach

Osiedla budowane w ostatnich latach indywidualizują wspólną przestrzeń wykorzystaniem fototapet na ścianach.

Odpowiednio dobrane fototapety to skuteczny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Ozdobne tapety z motywami architektonicznymi czy geometrycznymi  nadają przestrzeni nowoczesny, industrialny charakter.

Fototapety z motywami roślinnymi pomogą dopełnić aranżację miejsca osadzonego w zielonym otoczeniu, będą tworzyć wrażenie przeniesienie zieleni do najbliższego otoczenia.

Dobrze dobrana fototapeta może sprawić cuda. Udekorowanie schodów fototapetą z perspektywicznym obrazem znacznie pogłębi pomieszczenie i doda mu niepowtarzalnego charakteru.

Ciepło, cieplej

Podczas aranżacji przestrzeni wspólnych istotne znaczenie mają także materiały wykorzystane do wykończeń – poręczy i konstrukcji schodów. Poręcze, solidnie zamocowane do balustrady lub ściany, powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne.

Najbardziej uniwersalne są poręcze drewniane, które  pasują do każdego wnętrza, mogą być ponadto skomponowane stylistycznie z innymi elementami wystroju, takimi jak wykończenia okien czy drzwi. Drewniane poręcze sprawdzą się we wnętrzach  bardzo nowoczesnych, ale także i tradycyjnych.  Metalowe poręcze będą dobrze wyglądać we wnętrzach nowoczesnych. Świetnie wyglądają w połączeniu ze szklanymi balustradami.

Zarówno drewno, jak i metal dobrze korespondują ze stosowanymi w przestrzeniach wspólnych  kolorami w odcieniach szarości na schodach i posadzkach. Równie ważna jest stonowana kolorystycznie i stylistycznie oprawa drzwi, okien i wentylacji.