Urządzanie ogródka na parterze
Urządzanie ogródka na parterze
7 września 2017
Osiedle Botanika wspiera Kombinat Kultury
Osiedle Botanika wspiera Kombinat Kultury 2017
15 września 2017
Zalety ogrodów wertykalnych we wnętrzu

Wielu z nas chciałoby mieć własny ogródek przy domu lub chociaż na tyle obszerny balkon czy taras, aby mogło zmieścić się w nim dużo nasadzeń roślin. Nie zawsze mamy taką możliwość, jednak nie jest to od razu powód, dla którego musimy rezygnować z naszych marzeń i zadowolić się kilkoma kwiatami doniczkowymi. Dostępne jest bowiem nowoczesne rozwiązanie pozwalające na montaż specjalnej konstrukcji ściennej wewnątrz mieszkania, która pozwoli nam na założenie własnego ogrodu w formie wertykalnej i cieszenie się w nim dużą różnorodnością roślin.

Życiodajny tlen i inne korzyści

Ogród wertykalny we wnętrzu ma wiele zalet, wśród których jako najistotniejsze można wymienić tworzenie szczególnego mikroklimatu sprzyjającego zdrowiu domowników i umożliwiającego bardziej efektywny odpoczynek. Żywe rośliny znakomicie regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach, nie dopuszczając do tego, by było jej zbyt dużo lub zbyt mało. Ich ważna funkcja to również pochłanianie zanieczyszczeń i toksyn znajdujących się we wnętrzu, a także produkowanie życiodajnego tlenu, który jest niezbędny dla każdego z nas. Dodatkowo ściany pokryte roślinami stanowią bardzo dobry element izolujący wnętrze termicznie i akustycznie, co staje się szczególnie ważne, gdy mieszkamy w domu wielorodzinnym lub blisko ruchliwej ulicy czy innego źródła hałasu.

Roślinna ściana pozytywnie wpływa na jakość naszego codziennego relaksu, pozwala na poprawę nastroju, a patrzenie na zieleń jest dobrym odpoczynkiem dla zmęczonych oczu. Rośliny są naturalnym środowiskiem, w którym żyli nasi przodkowie, dlatego ich bliskość jest korzystna dla organizmu. Pozwala zapomnieć o miejskim zgiełku i hałasie, ulicznym betonie, kurzu oraz codziennych ulicznych korkach. Daje możliwość prawdziwego kontaktu z naturą każdego dnia we własnym domu.