Osiedle Botanika z promocją na targach
Osiedle Botanika na Giełdzie Domów i Mieszkań 9-10.09.2017!
6 września 2017
Zalety ogrodów wertykalnych we wnętrzu
Zalety ogrodów wertykalnych we wnętrzu
12 września 2017
Urządzanie ogródka na parterze

Jedną z zalet mieszkania na parterze jest często dołączony do niego ogródek, który latem może stać się nawet ważną częścią naszego lokalu. Warto więc urządzić go w przemyślany sposób, aby podczas ciepłych miesięcy zapewniał przyjemny wypoczynek wśród roślin, a przez cały rok wyglądał efektownie.

Przydatne pomysły

Własny ogródek przy mieszkaniu w bloku może stać się dla nas miejscem codziennego relaksu, jeśli tylko odpowiednio go zaplanujemy i wybierzemy rośliny dopasowane do warunków w nim panujących. Przede wszystkim, jeśli przeszkadzają nam spojrzenia sąsiadów i przechodniów, warto taki ogródek oddzielić od nich przez zasadzenie bluszczu lub innych roślin mogących piąć się po ogrodzeniu i w ten sposób tworzyć rodzaj zielonej ściany. Jeśli mamy więcej miejsca, można zamiast nich wybrać tuje czy inne iglaki, ale zwykle rosną one dość szybko i w związku z tym wymagają regularnego przycinania, aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca.

Wybór roślin do naszego ogródka jest już kwestią indywidualną i związaną z naszymi upodobaniami. Jednak trzeba pod uwagę wziąć również takie aspekty jak nasłoneczenie naszego kawałka ziemi, stronę świata, w jakiej się znajduje oraz natężenie wiatru. Ważne jest również sprawdzenie podłoża i w razie potrzeby dodanie nowej ziemi, która będzie na tyle żyzna, aby rozwijały się w niej rośliny. Część kwiatów, szczególnie te nieodporne na mrozy, warto posadzić w skrzyniach czy donicach, które można przesuwać, a w czasie zimy również wstawiać do środka mieszkania czy przechowywać w piwnicy.

Oprócz roślin dobrym pomysłem jest wygospodarowanie miejsca na sofę ogrodową i stolik z krzesłami, przy którym będziemy mogli usiąść, odpocząć i poczytać książkę, wypić kawę czy zjeść posiłek na świeżym powietrzu.