osiedlebotanika
Zielony dach. Tylko ozdoba czy korzyść dla klimatu i ludzi?
3 września 2017
Osiedle Botanika z promocją na targach
Osiedle Botanika na Giełdzie Domów i Mieszkań 9-10.09.2017!
6 września 2017
Nowoczesna architektura – żywe ściany

Współczesna architektura rozwija się w wielu różnorodnych kierunkach. Widoczny jest w niej styl industrialny, który dąży do tworzenia przestrzeni prostych i oszczędnych w formie, wykorzystując przy tym szczególnie takie materiały jak beton, szkło oraz stal. Jednak równie żywotne są trendy pozwalające na wprowadzanie różnorodności do wnętrz, a nawet dążące do tego, by świat roślinny zintegrować jak najbardziej z architekturą i wprowadzić go na stałe do wnętrz.

Wertykalne ogrody

Jednym z interesujących rozwiązań, które pozwala na urządzenie ogrodu z żywymi roślinami we wnętrzu naszego mieszkania lub biura są tak zwane zielone ściany. Nie zajmują one wiele miejsca, ponieważ taki ogród rozmieszczony jest wertykalnie na specjalnej konstrukcji zwykle montowanej przy ścianie na stałe, choć istnieje również możliwość zastosowania rozwiązań mobilnych.

Podstawą takiej zielonej sciany jest specjalna konstrukcja stelaży, w których znajduje się miejsce na podłoże dla roślin oraz systemy pozwalające na ich automatyczne nawadnianie. Pierwszym krokiem w zakładaniu ogrodu wertykalnego jest wybranie odpowiednich kwiatów, które będą dobrze rozwijały się i rosły w swoim towarzystwie. Póżniej wystarczy już ich właściwa pielęgnacja, przycinanie, gdy są zbyt duże oraz usuwanie wszelkich szkodników, które mogłyby się pojawić.

Łatwiejszym rozwiązaniem, które nie wymaga tylu zabiegów, a również pozwala cieszyć się wertykalnym ogrodem w pomieszczeniu, jest posadzenie ściany z mchów. Dostpne są takie ich gatunki, które nie potrzebują nawadniania ani przycinania, rosną nawet bez dostępu do światła słonecznego i potrafią żyć przez bardzo wiele lat. Co ciekawe, oprócz odmian w różnych odcieniach zieleni można wybrać także takie o barwie niebieskiej, pomarańczowej, żółtej, a nawet czerwonej czy srebrnoszarej.