Zielony dach. Tylko ozdoba czy korzyść dla klimatu i ludzi?

Botaniczne Pszczółki - drużyna Osiedla Botanika na Kraków Business Run 2017
Osiedle Botanika na mecie Kraków Business Run 2017!
3 września 2017
Nowoczesna architektura – żywe ściany
Nowoczesna architektura – żywe ściany
6 września 2017
osiedlebotanika

Zielony dach budynku przewiduje na etapie projektowania coraz więcej nowych inwestycji mieszkaniowych. Przy niewątpliwych walorach estetycznych takich rozwiązań, równie ważne są także inne zalety podniebnych trawników.

Jeden z największych architektów XX wieku Le Corbusier nazywał dach „piątą elewacją” i budowę ogrodów na dachu umieścił na czołowym miejscu w swoich wizjach nowej architektury. Uważał, że projektując zielony dach, oddajemy naturze to, co zabraliśmy pod zabudowę. W ostatnich dekadach coraz silniejsza urbanizacja miast wręcz wymusza na projektantach wzięcie pod uwagę jego wskazówek. Budując nowe mieszkania w Krakowie, mieście, które staje się powoli zabetonowaną pustynią, zwracamy na to szczególną uwagę.

Lepszy klimat

Zielone dachy łagodzą miejski klimat, który w skupiskach budowli jest wyższy, niż na otwartej przestrzeni. Roślinność na dachu odparowując wodę i odbijając promienie słoneczne tworzą poduszkę powietrza o wyższej wilgotności i niższej temperaturze. Ma to wpływ na nagrzewanie się mieszkań. Jak obliczono, dach pokryty papą bitumiczną nagrzewa się nawet do 70 st. C, tymczasem zielony dach do 25-40 st. W ślad za bardziej wilgotnym powietrzem idzie korzystniejszy mikroklimat, szczególnie w czasie upałów.

Mniej hałasu

Zielone dachy są istotnym walorem estetyki miasta, który niweluje poczucie przytłoczenia. Dzięki zastosowanej warstwie zielonej izolacji w wydatny sposób zmniejszają hałas uliczny redukując dźwięki w zakresie od 46 do 50 dB i pochłaniają fale o niskiej częstotliwości.

 Izolacja dachu

Razem z systemami regulacji temperatury zastosowanymi wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, zielone dachy w znaczący sposób poprawiają parametry izolacyjne budynku. Jak obliczono warstwa substratu wraz z roślinnością o wysokości od 20 do 40 cm ma zbliżone właściwości izolacyjne jak 15 cm wełny mineralnej.

Lepsze powietrze

Już 10 m2 zielonego dachu pochłania rocznie tyle CO2 co 4-metrowe drzewo. W ciągu roku zielony dach pochłania też nawet 20 proc. szkodliwych pyłów zawieszonych. To szczególnie cenna informacja zwłaszcza w Krakowie, gdzie właśnie wysokie stężenie  pyłów jest zmorą jakości powietrza przez wiele miesięcy w roku.

 Równowaga wody

Jak obliczono, retencja zielonego dachu wynosi ok. 50-60 proc. Dzięki temu do kanalizacji trafia znacznie mniej wody, niż z typowego dachu. To mniejsze opłaty a także większa ochrona przed zalaniami i podtopieniami.

 Więcej zieleni

Zielone dachy mogą stanowić istotne uzupełnienie istniejącej zieleni. W przypadku Osiedla Botanika, gdzie ponad 60 proc. obszaru stanowić będą tereny zielone, zaprojektowane zielone dachy sprawią, że miejsce to będzie prawdziwą oazą zieleni. Jak obliczono, dach o powierzchni 15 m2 w ciągu roku produkuje tlen dla 10 osób.

Nadrzędnym celem projektantów Osiedla Botanika było stworzenie przy ul. Tomickiego w Krakowie miejsca przyjaznego  ludziom. Jednym z takich rozwiązań są właśnie zielone dachy naszych bloków a także wprowadzenie roślinności na ściany budynków. Zastosowanie zieleni w przestrzeni wspólnej, na elewacjach i dachach to bardzo istotny dla nas element architektonicznego kształtowania przestrzeni.