Miasta-ogrody – przyjazna przystań dla mieszkańców

kwiaty
Aranżacja balkonu – praktyczne rady
8 sierpnia 2017
Botaniczne Pszczółki - drużyna Osiedla Botanika na Kraków Business Run 2017
Osiedle Botanika na mecie Kraków Business Run 2017!
3 września 2017
ekspozycja mieszkań

Ostatnie lata w projektowaniu nowych przestrzeni mieszkaniowych to powrót do koncepcji miasta-ogrodu. Idea ta jest także bliska projektantom Osiedla Botanika.

Koncepcja miast-ogrodów ma już prawie 120 lat, jej autorem jest słynny brytyjski urbanista Ebenezer Howard. W 1898 roku napisał książkę „Miasta ogrody jutra”, która na wiele dziesięcioleci stała się inspiracją projektujących nowe obszary miast.

Pracuj w mieście, mieszkaj jak na wsi

Pierwotna koncepcja, zakładając symbiozę miasta i wsi, proponowała taką organizację przestrzeni, by obok łatwego dostępu do miejsca pracy i zarobkowania, proponować przybywającym do miast robotnikom ze wsi, warunki, jakie tak zostawili. Dlatego powstawały niewysokie budynki wielorodzinne położone w enklawach zieleni, otoczone pasami terenów rekreacyjnych a nawet użytkowych.

Letchworth, pierwsze miasto według tej koncepcji  zbudowane zostało na północ od Londynu w 1903 roku. Wkrótce miasta-ogrody zaczęły powstawać w kolejnych krajach Europy i Stanów Zjednoczonych. W Polsce na miano to zasługuje wybudowany w 1907 roku Giszowiec, obecnie dzielnica Katowic.

Choć wizja ta była jak najbardziej harmonijna i spójna z potrzebami ludzi, z czasem przegrała z urbanizacją i zagęszczeniem mieszkańców.  Z czasem projektanci wrócili  jednak do  myślenia o mieście, jako zielonej enklawie, która zapewnia mieszkańcom możliwość spędzania czasu w przyjaznym otoczeniu z dala od zgiełku ścisłego centrum, a jednocześnie dobrze skomunikowanego głównymi arteriami z innymi rejonami miasta.

Miasta-ogrody – szansa na życie w enklawie zieleni

Projektując Osiedle Botanika przy ul. Tomickiego w Krakowie wzorowaliśmy się na idei miasta-ogrodu.

60 proc. obszaru naszego osiedla to tereny zielone. W odległości kilku minut znajdują się Łąki Nowohuckie, spacer w stronę centrum Nowej Huty także prowadzi zieloną trasą.  Nowa inwestycja mieszkaniowa w tym rejonie stwarza warunki do uprawiania sportów, odpoczywania. Na terenie osiedla urządzone zostaną enklawy dobrze zagospodarowanej zieleni, zielone elewacje, ukwiecone balkony i zielone dachy – wszystko to sprawi, że Osiedle Botanika, wprawdzie na mniejszą skalę, ale ma szansę stać się miastem-ogrodem.

W czasach, kiedy w metropoliach coraz trudniej jest wygospodarować kawałek zieleni, takie enklawy jak Osiedle Botanika, pozwalają stworzyć przyjazną i harmonijną przestrzeni dla siebie.