Koncepcja miast-ogrodów ma już prawie 120 lat, jej autorem jest słynny brytyjski urbanista Ebenezer Howard. W 1898 roku napisał książkę „Miasta ogrody jutra”, która na wiele dziesięcioleci stała się inspiracją projektujących nowe obszary miast.
Pierwotna koncepcja, zakładając symbiozę miasta i wsi, proponowała taką organizację przestrzeni, by obok łatwego dostępu do miejsca pracy i zarobkowania, proponować przybywającym do miast robotnikom ze wsi, warunki, jakie tak zostawili. Dlatego powstawały niewysokie budynki wielorodzinne położone w enklawach zieleni, otoczone pasami terenów rekreacyjnych a nawet użytkowych.
Letchworth, pierwsze miasto według tej koncepcji zbudowane zostało na północ od Londynu w 1903 roku. Wkrótce miasta-ogrody zaczęły powstawać w kolejnych krajach Europy i Stanów Zjednoczonych. W Polsce na miano to zasługuje wybudowany w 1907 roku Giszowiec, obecnie dzielnica Katowic.
Choć wizja ta była jak najbardziej harmonijna i spójna z potrzebami ludzi, z czasem przegrała z urbanizacją i zagęszczeniem mieszkańców. Z czasem projektanci wrócili jednak do myślenia o mieście, jako zielonej enklawie, która zapewnia mieszkańcom możliwość spędzania czasu w przyjaznym otoczeniu z dala od zgiełku ścisłego centrum, a jednocześnie dobrze skomunikowanego głównymi arteriami z innymi rejonami miasta.
Projektując Osiedle Botanika przy ul. Tomickiego w Krakowie wzorowaliśmy się na idei miasta-ogrodu.
60 proc. obszaru naszego osiedla to tereny zielone. W odległości kilku minut znajdują się Łąki Nowohuckie, spacer w stronę centrum Nowej Huty także prowadzi zieloną trasą. Nowa inwestycja mieszkaniowa w tym rejonie stwarza warunki do uprawiania sportów, odpoczywania. Na terenie osiedla urządzone zostaną enklawy dobrze zagospodarowanej zieleni, zielone elewacje, ukwiecone balkony i zielone dachy – wszystko to sprawi, że Osiedle Botanika, wprawdzie na mniejszą skalę, ale ma szansę stać się miastem-ogrodem.
W czasach, kiedy w metropoliach coraz trudniej jest wygospodarować kawałek zieleni, takie enklawy jak Osiedle Botanika, pozwalają stworzyć przyjazną i harmonijną przestrzeni dla siebie.