meble drewniane
Jakie meble wybrać na balkon?
7 sierpnia 2017
kwiaty
Aranżacja balkonu – praktyczne rady
8 sierpnia 2017
okna

Gdy szukamy nowego mieszkania, jedną z ważniejszych dla nas kwestii jest dowiedzenie się, na które strony świata wychodzą jego okna, ponieważ od tego zależy w dużej mierze, czy wnętrze będzie bardziej słoneczne, czy też przez jego okna nie będzie wpadała zbyt duża ilość naturalnego światła. Optymalnym rozwiązaniem byłoby mieć okna na wszystkie strony, jednak jest to raczej niemożliwe w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Dlatego przed zakupem mieszkania warto dowiedzieć się, jaki jest układ jego pomieszczeń i w jakim miejscu usytuowane są okna w każdym z nich. Pamiętajmy również, że na ilość światła dostającego się do środka wpływają takie czynniki jak piętro, na którym usytuowany jest lokal, oraz drzewa i budynki znajdujące się w niewielkiej odległości.

Pokój dzienny i gabinet do pracy

W pomieszczeniach, w których przebywamy przez większość dnia i pracujemy lub odpoczywamy, światło naturalne powinno być zapewnione jak najdłużej. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest tutaj wybór okien południowych lub południowo-zachodnich, które zagwarantują odpowiednie doświetlenie do samego wieczora bez używania sztucznych źródeł światła.

Sypialnia

Najczęściej musimy wstawać codziennie bardzo rano i wiele osób ma z tym kłopot, dlatego dobrym wyborem są okna w sypialni umieszczone od wschodniej strony. Dzięki nim rano w pomieszczeniu będzie bardzo dużo światła, co w naturalny sposób pomoże nam w obudzeniu się i rozpoczęciu dnia w dobrym nastroju. Trochę inną zasadę możemy przyjąć w przypadku sypialni dzieci, ponieważ pełnią one jedocześnie rolę pokojów dziennych, dlatego najlepiej, by okna tych pomieszczeń wychodziły na południowy zachód.

Kuchnia

W kuchni najlepszym wyborem są okna umieszczone od strony północnej lub wschodniej, aby zbyt duża ilość słońca nie ogrzewała nadmiernie tego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie długich, ale niezbyt wysokich okien nad blatami roboczymi, które odpowiednio doświetlą miejsce przygotowywania posiłków.