okna
Okna w mieszkaniu a strony świata
8 sierpnia 2017
ekspozycja mieszkań
Miasta-ogrody – przyjazna przystań dla mieszkańców
12 sierpnia 2017
kwiaty

Po kupieniu nowego mieszkania niejednokrotnie balkon służy do składowania rzeczy, które nie mieszczą się w pomieszczeniach, stoją na nim rowery całej rodziny albo wywieszane jest pranie. Jednak warto poświęcić trochę trudu i czasu, aby ten kawałek naszej prywatnej przestrzeni zagospodarować w estetyczny sposób, tak byśmy przy ładnej pogodzie mogli zjeść tam śniadanie, wypić kawę czy zrelaksować się z książką po stresującym dniu spędzonym w pracy.

Pomysły aranżacyjne

Możliwości związane z zagospodarowaniem balkonu zależą od jego wielkości, ale nawet w przypadku najmniejszej przestrzeni możemy podjąć wiele działań, które sprawią, że stanie się ona urządzona ze smakiem i zachęcająca do częstego przebywania w niej:

– W przypadku balkonu o niewielkiej powierzchni najlepiej sadzić kwiaty w skrzynkach zamocowanych od zewnętrznej strony balustrady i zdecydować się na rośliny o niezbyt silnym wzroście, które nie będą zajmowały cennego miejsca. Wtedy pozostanie nam sporo powierzchni na ustawienie krzeseł i stolika umożliwiającego jedzenie posiłków na świeżym powietrzu.

– Na dużych balkonach możemy pozwolić sobie nawet na kwiaty i krzewy rosnące szybko, ponieważ mimo to pozostanie nam wystarczająca ilość przestrzeni na stolik z krzesłami, a nawet kanapy wyłożone poduszkami pozwalające na zrelaksowanie się w każdej wolnej chwili.

– Na balkonie warto zainstalować parasol ogrodowy lub markizę, która ochroni nas przed nadmiernym słońcem i opadami deszczu.

– Podłogę balkonu najlepiej wyłożyć płytkami gresowymi, które są odporne na wilgoć, zmiany temperatury i łatwe do utrzymania w czystości. Innym rozwiązaniem może być podłoga wykonana z drewna, jednak z powodu swojej mniejszej wytrzymałości najbardziej nadaje się ona na balkony zadaszone, na które nie pada deszcz ani śnieg.