Idealna lokalizacja
Idealna lokalizacja mieszkania? Zasada 20 minut
5 sierpnia 2017
okna
Okna w mieszkaniu a strony świata
8 sierpnia 2017
meble drewniane

W sklepach mamy bardzo duży wybór mebli przeznaczonych na balkony należące do naszych mieszkań. Możemy wybierać spośród zestawów wykonanych z drewna, metalu, rattanu, wikliny lub tworzyw sztucznych. Każdy z tych materiałów ma trochę inne właściwości i odmienną odporność na zmienne warunki pogodowe panujące na zewnątrz.

Drewno

Meble drewniane wyglądają stylowo i bardzo dobrze pasują do każdego rodzaju balkonu, a szczególnie takiego, na którym posadzono dużo roślin. Najtrwalsze są wykonane z drewna ezgotycznego, natomiast inne powinny zostać zaimpregnowane, aby nie uległy szybkiemu zniszczeniu pod wpływem wilgoci.

Wiklina i rattan

Meble wykonane z włókien roślinnych wyróżniają się lekkością, co pozwala na ich łatwe przenoszenie na inne miejsce. Bardzo dobrze komponują się z roślinami, jednak nie są odporne na deszcz, dlatego warto używać ich jedynie w przypadku zadaszonych balkonów lub chować do pomieszczenia podczas każdego deszczu.

Metal

Meble wykonane z takich materiałów jak żeliwo i stal są bardzo ciężkie, dlatego częściej używa się ich w ogrodach niż na balkonach. Dodatkowo pod wpływem wilgoci ulegają rdzewieniu, dlatego niezbędne jest zabezpieczanie ich warstwą antykorozyjną. Dużo lżejsze i łatwiejsze w utrzymaniu są meble aluminiowe, które dobrze wyglądają również w połączeniu z elementami szklanymi, plastikowymi lub drewnianymi.

Tworzywa sztuczne

Meble wykonane z plastiku cechuje przede wszystkim niewielka waga, a także łatwość utrzymywania w czystości, ponieważ w przypadku zabrudzeń wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość tworzywa sztucznego i wybrać takie, które w swoim składzie zawiera dodatek żywic, dzięki któremu meble z niego wykonane nie płowieją pod wpływem słońca i nie pękają na mrozie.