ekspozycja mieszkań
Ekspozycja okien w nowym mieszkaniu. Która najlepsza?
31 lipca 2017
meble drewniane
Jakie meble wybrać na balkon?
7 sierpnia 2017
Idealna lokalizacja

Co wpływa na idealną lokalizację mieszkania? Oczywiście jego położenie. Światowej sławy architekci, m.in. Kent Larson, rekomendują zasadę 20 minut.

Jak tłumaczy architekt z Bostonu podczas licznych wystąpień poświęconych projektowaniu komfortowej przestrzeni miejskiej, przed wiekami osady powstawały wokół studni. Nic dziwnego, źródło dostępu do wody było podstawą życia dla ludzi i zwierząt. Najlepiej sprawdzała się zasada, by obejścia ludzi nie były dalej, niż 20 minut pieszo. Na taką odległość dało się donieść na głowie dzban z wodą.

Choć noszenie wody w dzbanach nie jest już problemem, zasada 20 minut, według architektów i projektantów, powinna regulować lokowanie nowych inwestycji we wszystkich współczesnych miastach. Na tej zasadzie powiększał się Paryż, gdzie niewielkie, w pełni zindustrializowane osady z czasem łączyły się ze sobą, by stworzyć obecną tkankę miejską.

Infrastruktura w zasięgu spaceru

Jak rozumieć zasadę 20 minut obecnie? W promieniu dwudziestominutowego spaceru mieszkaniec powinien mieć wszystko, czego potrzebuje do życia: sklepy i usługi, szpital, kościół, kawiarnię, szkoły i miejsca kultury. Także zieleń, gdzie można nie tylko uciec od zgiełku i szarości zabudowy, ale przede wszystkim zrelaksować się czy uprawiać sporty.

Kiedy projektowaliśmy nasze nowe osiedle przy ul. Bpa Piotra Tomickiego w Krakowie, wiedzieliśmy, że tworzymy miejsce, które będzie przyjazne do życia. Po zaledwie kwadransie  spaceru z Osiedla Botanika dojdziemy do Placu Centralnego w Nowej Hucie. Rejon ten, doskonale skomunikowany z miastem (dojazd do Dworca Głównego i centrum zajmuje 20 minut), jest także miejscem, gdzie zrobimy zakupy, wyślemy list czy odpoczniemy przy kawie w kolejnych powstających tam klimatycznych knajpkach. Jeśli dodamy do tego atrakcje Nowohuckiego Centrum Kultury, bliskość dwóch muzeów czy najlepszą w Nowej Hucie lodziarnię – czego chcieć więcej?

Idealna lokalizacja zieleni

Dużym atutem naszej lokalizacji jest bliskie sąsiedztwo Łąk Nowohuckich. Trudno wyobrazić sobie większą symbiozę nowoczesnego budownictwa z zielonym otoczeniem. 57-hektarowa zielona przestrzeń, siedlisko rzadkich gatunków fauny i flory, fascynuje od lat nie tylko miłośników przyrody, ale też wszystkich, którzy poszukują przestrzeni, oddechu, miejsca do spacerów i uprawiania sportów. Wkrótce przy łąkach powstanie dodatkowa atrakcja. Dzięki wyborowi Krakowian głosujących w Budżecie Obywatelskim zostaną tam wybudowane tężnie solankowe – dostępne rzez cały rok miejsca do inhalacji, odpoczynku i wzmacniania sił witalnych.

Nowe mieszkania w Krakowie, choć coraz częściej uwzględniają te podstawowe zasady warunkujące komfort życia, nieczęsto mogą aż w takim stopniu korzystać z dobrodziejstw natury, zachowując jednocześnie bliski dostęp do koniecznej do życia nowoczesności. Przy ul. Bpa Piotra Tomickiego zieleń stanowić będzie ponad 60 proc. terenu osiedla, starannie dobrana roślinność znajdzie miejsce nie tylko na terenach wokół bloków, ale także na fasadach i elewacjach budynków. Ciekawym wyróżnikiem projektu są także zielone dachy. Wszystkie budynki Osiedla Botanika będą mieć na dachach zielone przestrzenie obsadzone roślinnością, która jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Naszym najważniejszym celem jest, by Osiedle Botanika komponowało się z zielonym otoczeniem, by mieszkańcy dobrze się tam czuli i lubili to miejsce.