wschodnia obwodnica
Wschodnia obwodnica. Osiedle Botanika bliżej A4
11 lipca 2017
Osiedle Botanika
Osiedle Botanika – stan budowy na 15 lipca 2017 r.
17 lipca 2017
kuchnia otwarta

Obecnie coraz bardziej popularne staje się otwieranie kuchni na salon lub pokój dzienny. Często takie rozwiązanie można wybrać już wtedy, gdy kupujemy gotowe mieszkanie od dewelopera (https://osiedlebotanika.pl/mieszkania/). Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto dobrze się zastanowić i przeanalizować wszystkie wady i zalety takiego projektu kuchni, aby była dla nas jak najbardziej funkcjonalna w codziennym życiu.

Główne zalety

Połączenie kuchni z pokojem dziennym optycznie powiększa przestrzeń, jest więc szczególnie chętnie wybierane w przypadku niewielkiego metrażu mieszkania. Ważna zaleta tego rozwiązania architektonicznego to zachowanie kontaktu z domownikami przez cały czas przygotowywania posiłków, ponieważ osoba zajmująca się gotowaniem nie musi wychodzić do osobnego pomieszczenia i oddzielać się od reszty rodziny, która odpoczywa, odrabia lekcje lub wykonuje inne zajęcia domowe. Sprawdza się to również podczas odwiedzin gości, ponieważ można wtedy cały czas z nimi rozmawiać, a jednocześnie szykować dla nich poczęstunek czy nakrywać do posiłku.

Wady

Główna wada otwartej kuchni to przede wszystkim konieczność jej stałego utrzymywania w porządku, ponieważ wszelki bałagan po przygotowywaniu posiłków i brudne naczynia będą widoczne od razu po wejściu do pomieszczenia. Inna niedogodność to rozchodzenie się zapachów gotowania po całym domu, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku przyrządzania potraw z ryb lub warzyw kapustnych. Tutaj pomóc może bardzo dobra wentylacja i okap z wyciągiem o dużej mocy, który szybko usunie wszelkie niepożądane zapachy powstające podczas gotowania.

Jeśli wolimy nie decydować się na kuchnię otwartą, ale nie chcemy również całkowicie jej oddzielać od pokoju, możemy wybrać rozwiązanie pośrednie w postaci niskiej ścianki, rozsuwanego parawanu albo blatu odgraniczającego od siebie te dwa pomieszczenia.