odbiór mieszkania
Na co zwracać uwagę podczas odbioru mieszkania?
12 marca 2017
osiedlebotanika
Stan Budowy marzec 2017
27 marca 2017
kalkulacja

Zakup mieszkania to bardzo duża inwestycja. Zwykle wiąże się z wieloma latami skrupulatnego oszczędzania lub też koniecznością wzięcia kredytu. Tego rodzaju decyzje wymagają więc dokonania bardzo precyzyjnego planu finansowego. Na co zwracać uwagę robiąc kalkulację kosztów związanych z zakupem nowego mieszkania?

Koszty związane z zakupem nowego mieszkania

Cena nowego mieszkania jest uzależniona od bardzo wielu czynników m.in. lokalizacji, metrażu, zastosowanych materiałów konstrukcyjnych, ogólnej sytuacji na rynku. I chociaż wydaje się kluczowa w całej inwestycji, nie powinna wychodzić na plan pierwszy. Pamiętaj, że mieszkanie kupujesz na długie lata, będzie służyć Tobie, a być może nawet Twoim dzieciom, dlatego też koszty zawsze powinieneś analizować w nieco szerszej perspektywie, obejmującej również wygodę późniejszego użytkowania.

Jeśli decydujesz się na skorzystanie z kredytu, dzięki któremu możesz sfinansować inwestycję,  deweloper pomoże Ci w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności kredytowych. W tym przypadku warto podpisać  umowę rezerwacyjną, dzięki której będziesz zwolniony z dodatkowych kosztów w przypadku negatywnej decyzji kredytowej z baku. Zwróć  uwagę na przysługujące Ci dofinansowania, takie jak np. program MDM, które mogą stanowić bardzo cenną pomoc w zakupie mieszkania.

Tworząc kalkulację kosztów, należy mieć świadomość opłat eksploatacyjnych, takich jak m.in. czynsz, rachunki za ogrzewanie, prąd, wodę czy wywóz śmieci. Warto wziąć je pod uwagę już na etapie planowania zakupu mieszkania. Uwzględnij również koszt ubezpieczenia mieszkania na wypadek ewentualnych zniszczeń, kradzieży czy innych przypadków losowych.